Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině papež František a vyzval Rusko k uzavření míru.

Číst dál

Moje první láska

Vietnamský kardinál Nguyen Van Thuan (1928–2002) strávil v komunistických žalářích ve své zemi dlouhých třináct let, z toho devět let v naprosté izolaci. Ve svých vzpomínkách přibližuje, jakou posilou pro něj byla modlitba k Matce Boží. Byl zahájen proces jeho blahořečení.

Číst dál

Od redakčního kávovaru

Vlála jsem jako třtina ve větru. Ne doslova, stála jsem sice na svých dvou nohách, ale v mase lidí kolem a jediný pevný bod byl strop, o který jsem zapřela dlaně. I přesto bylo těžké zachovat rovnováhu, natožpak klidnou hlavu. Vlak s námi smýkal ze strany na stranu. Kvůli „situaci na trati“ namísto rychlíku přijel osobáček a lidé z první třídy, s místenkami i bez, s holemi, kufry, kočárky a malými dětmi se doslova narvali do každičkého místa.

Číst dál

Jak vzpomínat bez hořkosti

Kdo v životě nezakusil nějakou křivdu? A často pak slýchával rady typu: Zapomeň na to. Už se k tomu nevracej. Nehrab se pořád v minulosti. Odevzdej to Pánu Bohu. Lehce se to řekne…

Číst dál

Vždycky je vhodná doba se modlit

KNIŽNÍ TIP Zdeňka A. Emingera

Číst dál

Letošní Modlitba za domov má téma Odkud mi přijde pomoc?

Ekumenická rada církví pořádá letos již 16. ročník ekumenického setkání lidí dobré vůle Modlitba za domov, která se bude konat v rámci oslav vzniku Československé republiky 28. října 2022 v Národním památníku na Vítkově v Praze 3. Tématem letošního ročníku je modlitba: „Odkud mi přijde pomoc?“ (Žalm 121,1). Bohoslužbu bude od 13.00 hodin také živě přenášet Česká televize.

Číst dál

Modlitby u mariánského sloupu v Olomouci za ukončení války a mír

V návaznosti na tradici modliteb, které církev a věřící konávali v dobách nebezpečí, pohrom, válek a epidemií, se v Olomouci uskuteční duchovní setkání s modlitbou za ukončení války na Ukrajině a mír v Evropě i ve světě. Také proběhne zasvěcení města i Evropy ochraně a pomoci Panny Marie. Setkání začíná u mariánského sloupu na Dolním náměstí v sobotu 8. října 2022 v 16.30. Pořádá ho Hnutí duchovní obnovy národa, duchovní doprovod zajišťuje P. Jiří Koníček.

Číst dál

Rozhodnutí pro Krista – duchovní obnova

Duchovní obnova s P. Michalem Němečkem se koná od 4. do 5. listopadu 2022 (Pastorační středisko, Kolejní 4, Praha 6). Název obnovy zní: Rozhodnutí pro Krista.

Číst dál

Moravští novokněží požehnali ve Vatikánu papeži

Papež se při dnešní generální audienci setkal i s kněžími z České republiky.

Číst dál

240 let kostela ve Veverské Bítýšce

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 240. výročí kostela sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce bude celebrovat v sobotu 9. října 2022 v 10.00 hodin biskup Vojtěch Cikrle.

Číst dál

Kardinál Koch s biskupem Bätzingem vyřešili vzájemný konflikt

Švýcarský kardinál Kurt Koch a předseda Německé biskupské konference biskup Georg Bätzing urovnali spor, který se mezi nimi rozhořel minulý týden. Týkal se kardinálova výroku z 29. září ohledně paralel, které údajně spatřuje mezi nadměrnou otevřeností současné německé synodální cesty a někdejšími kladnými postoji některých církevních skupin vůči nacistickému režimu. Oba muži se včera osobně setkali na soukromém jednání v Římě.

Číst dál

Arcibiskup Urbańczyk: Trest smrti by měl být zrušen, zákaz mučení nelze porušovat

Stálý zástupce Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve svém projevu na šestém plenárním zasedání Konference o lidské dimenzi na téma „Právní stát“ potvrdil, že lidská důstojnost musí být respektována i v případě velmi závažných trestných činů, a zopakoval, že Svatý stolec odsuzuje poškozování obviněných, špatné zacházení s nimi a pokusy o donucování.

Číst dál

Sedm představitelů katolické církve v Nikaragui čelí obvinění ze spiknutí a šíření falešných zpráv

Jedná se o duchovní a laiky, kteří byli zatčeni v polovině srpna spolu s biskupem z Matagalpy Rolandem Álvarezem. Podle zprávy protivládního portálu Confidencial jsou mezi nimi rektor Univerzity Jana Pavla II. v hlavním městě Managua či vikář katedrály v Matagalpě. Sám biskup Álvarez, který je jedním z hlavních veřejných kritiků režimu prezidenta Daniela Ortegy a od srpna se nachází v domácím vězení, zatím obviněný nebyl.

Číst dál

Papež : Ustavičně prosme Pána o dar pokoje a modleme se za trýzněnou Ukrajinu

Po dnešní generální audienci v pozdravech k jednotlivým jazykovým skupinám papež František opět zmínil válku na Ukrajině a vyzval k modlitbě za dar míru. Připomenul rovněž dnešní liturgickou památku sv. Faustiny Kowalské a včerejší památku sv. Františka z Assisi.

Číst dál

Diecézní setkání s biskupem Martinem Davidem "BISCUP" ve dnech 18.-20. 11. 2022 v Opavě

Po srpnovém celostátním setkání mládeže v Hradci Králové se mohou mladí z ostravsko-opavské diecéze těšit na regionální setkání v Opavě. Setkání s biskupem Martinem Davidem neboli BISCUP 2022 připravuje Diecézní centrum mládeže v Opavě ve dnech od 18. do 20. listopadu 2022.

Číst dál

Nový dokument o životním prostředí s papežem Františkem ke zhlédnutí na Youtube

Na svátek sv. Františka z Assisi 4. října měl světovou premiéru dokumentární film „Dopis“ na téma životního prostředí, v němž vystupuje papež František. Ústředním tématem je poselství papežské encykliky o životním prostředí Laudato si z roku 2015 ve smyslu integrální ekologie. Při včerejším uvedení dokumentu ve Vatikánu řekl jeho režisér Nicolas Brown, že abychom mohli čelit klimatické krizi, musíme opustit svou bublinu, odložit rozdíly a zahájit dialog. To je podle něj poselství 80minutového filmu, který je k vidění na YouTube.

Číst dál

Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem pro střední a východní Evropu.

Číst dál

Fotogalerie: Ohlédnutí za Diecézní poutí ve Frýdku

V sobotní odpoledne 1. 10. frýdeckou baziliku a její okolí rozezněly hlasy dětí, modlitby a slova přednášek. Konala se Diecézní pouť za rodiny a nová duchovní povolání.

Číst dál

Nezištná pomoc je pro život společnosti důležitá: Ocenění dobrovolníků cenou Křesadlo 2022 v Olomouckém kraji

Ve společnosti žije mnoho osob, které nezištně a neviditelně pomáhají druhým, proto je chceme vyzvednout a ocenit Křesadlem „cenou pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.“ Dvanáctý ročník udílení cen Křesadla pro dobrovolníky uspořádá Olomoucký kraj ve spolupráci s Maltézskou pomocí.

Číst dál

Rozloučení s ukrajinským dětským domovem

Po sedmi měsících se chlapci z ukrajinského dětského domova Živá perla vracejí zpět domů. Rozloučit se s nimi přišel také olomoucký biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc říjen 2022

Papež František pro tento měsíc vyzývá: "Modleme se za představitele Ruské federace, aby zastavili spirálu násilí a smrti na Ukrajině, i za představitele Ukrajiny, aby zůstali otevřeni seriózním návrhům na mír."

Číst dál

Biskup z ukrajinské Oděsy: Papežova výzva k míru přináší radost a naději

Po nedělní modlitbě Anděl Páně, v níž František požádal Rusko s Ukrajinou, aby brzy našly mírové řešení války, oděský biskup Stanislav Syrokoradjuk vysvětluje, že situace se dramatizuje: „Svatý otec má pravdu, nesmíme ztrácet čas. Míru se dosáhne obnovením spravedlnosti“.

Číst dál

Následujme příklad svatého Františka, který všude rozséval pokoj

Tak zní tweet papeže Františka u příležitosti dnešního svátku hlavního italského patrona, sv. Františka z Assisi. V tomto umbrijském městě se dnes dopoledne konala slavnostní mše v horním kostele baziliky sv. Františka, kterou předseda Italské biskupské konference kardinál Matteo Zuppi a účastnil se jí italský prezident Sergio Mattarella.

Číst dál

Spolupracovník arcibiskupa Romera odchází na odpočinek

Papež dnes přijal rezignaci biskupa ze San Salvadoru kardinála Gregoria R. Cháveze, významné osobnosti katolické církve Latinské Ameriky. Kardinál Chávez na svůj úřad rezignoval z důvodu věku, v září dosáhl 80 let. Byl blízkým spolupracovníkem zavražděného arcibiskupa Oscara Romera (1917-1980) a jedním z největších zastánců jeho kanonizace v roce 2018.

Číst dál

Ceny Celestýna Opitze 2022

V sobotu 1. října 2022 v 19:00 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné. Ocenění je každoročně udělováno již od roku 2010, jedná se tedy o jeho 13. ročník. Letošními laureáty jsou tyto osobnosti:

Číst dál

Prestižní titul Stavba roku 2022 putuje do Staré Boleslavi

Zvláštní cenou za obnovu památkově chráněného areálu byl minulý týden oceněn poutní areál ve Staré Boleslavi. Za rekonstrukci kostela sv. Václava převzal titul Stavba roku Středočeského kraje 2022 staroboleslavský duchovní správce, probošt P. Libor Bulín.

Číst dál

Synodální proces postoupil do další fáze

Pracovní dokument pro kontinentální fázi synodálního procesu katolické církve je hotový. Jak včera oznámil vatikánský sekretariát synody, dokument nyní schválila příslušná rada a byl předán papeži. Má sloužit jako vodítko pro další postup na celosvětové úrovni synodálního procesu.

Číst dál

Do kin přichází snímek o papežových cestách

Dnes přichází do 190 italských kin film „In viaggio“ (Na cestě) italského režiséra Gianfranca Rosiho věnovaný papežovým zahraničním cestám během jeho více než devítiletého pontifikátu. Přinášíme rozhovor s oceňovaným dokumentaristou, který vysvětluje: „Je to experimentální dílo: film, ve kterém jsem se cítil jako divák. Chce být poctou těm, kteří se snaží změnit věci tím, že čelí dramatům tohoto světa. Když se papež podívá na dav, zdá se, že se dívá všem do očí“.

Číst dál

Na Svatém Hostýně se bude konat tradiční Svatohubertská pouť

Sobota 15. října bude i v letošním roce spojena s tradiční Svatohubertskou poutí na Svatém Hostýně. Největší myslivecký svátek s doprovodným programem pro celou rodinu vyvrcholí slavnostní mší svatou, celebrovanou olomouckým biskupem Antonínem Baslerem.

Číst dál

Stát Vatikán se zavázal snížit emise

Vatikán se ode dneška připojuje k Pařížské klimatické dohodě k omezení skleníkových plynů, kterou dosud ratifikovalo kolem 200 států světa. V den liturgické památky sv. Františka z Assisi se tak Vatikánský městský stát zavazuje snížit do roku 2050 emise na nulu.

Číst dál

Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z Centra duševního zdraví, které v Uherském Hradišti provozuje místní Charita, to vše souvisí i se ztrátou sociálních vazeb. „Setkání tváří v tvář žádná obrazovka nenahradí,“ říká pro KT před oslavou Světového dne pro duševní zdraví, který připadá na 10. října.

Číst dál

Přednáška v Uherském Brodě: Život skoro bez odpadu

Cyrilometodějská křesťanská akademie, regionální pobočka Uherský Brod ve spolupráci s místní farností zve všechny zájemce na přednášku environmentalistky Heleny Škrdlíkové s názvem „Život skoro bez odpadu“.

Číst dál

Itálie si v den památky sv. Františka připomene také oběti pandemie

Připomínku zesnulých kvůli koronavirové infekci chystá na památku sv. Františka z Assisi 4. října italská biskupská konference. Ve spolupráci s assiskou komunitou františkánů bude během zvláštní ceremonie položen seznam více než 175 tisíc registrovaných obětí covidu na světcův hrob v Assisi.

Číst dál

Papež: Synoda otevře dveře těm, kdo stojí mimo církev

Rok po jejím zahájení věnoval František videoposelství s modlitebními úmysly na měsíc říjen synodální cestě, která nyní začíná svou kontinentální fázi: "Nejde o shromažďování názorů nebo vytváření parlamentu, jde o naslouchání a modlitbu. Bez modlitby nebude synoda."

Číst dál

František: V evangeliu je světlo naděje pro trpící svět

V promluvě k Misionářům oblátům Panny Marie Neposkvrněné, které přijal papež František na audienci u příležitosti jejich generální kapituly, Svatý otec zdůraznil, že tváří v tvář dramatům lidstva je třeba svědčit o radosti a pokoji, a vyzval ke společenství, což je výzva, na níž může záviset budoucnost společného domova.

Číst dál

Svatopetrská bazilika bude nabízet více duchovního programu

Bazilice sv. Petra ve Vatikánu by se měla více vrátit její svátostná role a méně by měla sloužit jako muzeum. V rozhovoru pro nedělní vydání italského listu Avvenire to řekl kardinál Mauro Gambetti, který stojí v čele duchovní správy baziliky.

Číst dál

Dnes je Papučový den: podporovat hospicovou péči má smysl

Cílem celorepublikové kampaně Doma je upozornit veřejnost na problematiku mobilní hospicové péče a zároveň získat nové dárce. Kampaň vyvrcholí právě dnes, ve středu 5. října tzv. Papučovým dnem, kdy si lidé mohou obout papuče, ať už v zaměstnání, ve škole nebo doma, a sdílet své fotky na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden.

Číst dál

Ve Starovičkách připomenou P. Václava Drbolu

U příležitosti 110. výročí narození P. Václava Drboly, oběti babického procesu, bude generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka slavit 16. října 2022 ve 14.00 hodin děkovnou mši v kostele sv. Kateřiny ve Starovičkách u Hustopečí.

Číst dál

Biskup Konzbul: Růženec je modlitba mariánská i charismatická

Na začátku "růžencového" měsíce října přinášíme zamyšlení brněnského biskupa Pavla Konzbula.

Číst dál

Z nevyužité fary vzniklo komunitní centrum

Nové komunitní centrum, které vzniklo v budově fary ve Skrbeni, v pátek 7. října 2022 ve 14 hodin požehná a slavnostně otevře biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Konference o evangelizaci naváže na synodální proces

Hlavním přednášejícím bude Otto Neubauer z Vídně. V češtině mu před dvěma roky vyšla velice dobrá kniha Mission possible, bohatý manuál shrnující jeho mnohaleté zkušenosti. Ve své hlavní přednášce v sobotu dopoledne bude mluvit právě o významu dialogu nás, Ježíšových učedníků, se současným světem. Dalším z hostů je Pavol Strežo, který se bude spolu s Rosťou Šerým sdílet o evangelizaci mezi mládeží.

Číst dál

Růžencová pouť v Uherském Brodě

Tradiční pouť k Panně Marii Růžencové se v Uherském Brodě uskutečnila o víkendu 1. a 2. října 2022. Vrcholem sobotního programu byl průvod se svícemi od farního do klášterního kostela a mše svatá, kterou celebroval místní farář P. Svatopluk Pavlica. Celebrantem hlavní mše svaté v neděli dopoledne byl brněnský biskup Pavel Konzbul.

Číst dál

Přednáška: Proč jsou některé státy bohaté a jiné chudé?

Česká křesťanská akademie, místní skupina Šternberk, zve všechny zájemce na přednášku doc. Petra Nováčka z Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci na téma příčiny bohatství a chudoby v současném světě.

Číst dál

Boží bojovník ztracený mezi palcáty

Zmatek, lev a palcáty: očekávaný velkofilm Petra Jákla Jan Žižka je nejdražší promarněnou příležitostí. Ačkoli by se o rozporuplném vojevůdci jistě dal natočit velmi zajímavý filmový příběh, máme tu jen další příspěvek do sbírky příkladů, jak to nedělat.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.

Číst dál

Fotogalerie: Poutníci z litoměřické diecéze na generální audienci

Ve středu 28. září 2022 od 15 hodin sloužil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v bazilice sv. Petra ve Vatikánu mši svatou ze slavnosti sv. Václava za hudebního doprovodu složeného ze Severočeské filharmonie Teplice a Kühnova smíšeného sboru pod taktovkou skladatele a dirigenta Jana Zástěry.

Číst dál

Nalaďte si Radio Proglas od 3. do 9. října 2022

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 3. do 9. října 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.

Číst dál

Papež: Ať Putin ukončí válku

„Moje výzva je určena především prezidentovi Ruské federace, kterého prosím, aby zastavil tuto spirálu násilí a smrti, a to i v zájmu svého lidu.“ Papež v neděli v poledne místo svého obvyklého komentáře k nedělnímu evangeliu věnoval celý svůj projev výzvě k ukončení války na Ukrajině.

Číst dál

Ohlédnutí za svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi

Slavnostní mše sv. na Svátek sv. Václava ve středu 28. září 2022 se odehrála v deštivém a chladném počasí. Za Apoštolský exarchát ČR se jí zúčastnili otec biskup-apoštolský exarcha Mons. Ladislav Hučko a generální vikář mitr. prot. o. Vasyl Slivocký. Večer proběhla v bazilice sv. Václava také řeckokatolická liturgie sv. Jana Zlatoústého.

Číst dál

Četla jsem knihu… román Bílá Voda

Před několika měsíci se na trhu objevil další román Kateřiny Tučkové (nar. 1980) Bílá Voda. Spisovatelka se tentokrát nechala inspirovat osudy řeholnic, kněží oficiální i skryté církve v době komunistického Československa.

Číst dál

Četl jsem knihu… Pán

V loňském roce vydalo nakladatelství Triáda knihu od Romana Guardiniho Pán. Tento autor je na našem knižním trhu znám především drobnějšími tituly, tentokráte se nám dostává do rukou jeho obsáhlejší, – nebojím se říci – stěžejní dílo, které spatřilo světlo světa v roce 1937.

Číst dál

Nuncius s biskupem požehnali kopii fatimské kaple

V sobotu 1. 10. uvedl apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, spolu s diecézním biskupem Janem Vokálem, do života církve přesnou kopii Capelinhy pro střední a východní Evropu.

Číst dál

Papež k redemptoristům: Kdo lpí na své vlastní jistotě, brání působení Ducha

Vyvolat hlubokou obnovu, schopnou změnit srdce a struktury tak, aby stále lépe odpovídaly potřebám misie a službě nejchudším. To je klíčová myšlenka, kterou František vyjádřil ve svém pozdravu k redemptoristům, kteří se sešli v Římě na generální kapitule.

Číst dál

Skončil Svatováclavský festival, začínají Hudební výlety

19. ročník Svatováclavského hudebního festivalu se završil závěrečným koncertem v katedrále Božského Spasitele. Poslední týden se nesl ve znamení dvou velkých premiér a hudební sezóna na Ostravsku rozhodně nekončí.

Číst dál

Benefiční koncert „Sešli se, aby pomohli“ na podporu Charitního domu sv. Václava

Sopranistka Veronika Rovná, houslový virtuos Jiří Vodička s komorním orchestrem Camerata Janáček a kapela Zrní vystoupí 6. října 2022 od 19 h v ostravském Divadle A. Dvořáka při benefici na podporu rekonstrukce Charitního domu sv. Václava – domova pokojného stáří.

Číst dál

Papež: Sport je sociální a výchovné dobro – a takový má zůstat!

Papež František v pátečním podvečeru přijal sportovce, trenéry a představitele různých sportovních svazů, kteří se ve Vatikánu účastnili mezinárodního summitu nazvaného „Sport pro všechny – soudržný, dostupný a šitý na míru každého člověka“. Papež vyzdvihl roli sportu při utváření společenství, odbourávání předsudků a budování míru a varoval před jeho výlučně komerčním pojetím.

Číst dál

Fotogalerie: Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár

Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár se koná každoročně v den slavnosti sv. Václava, patrona českého národa, olomoucké arcidiecéze i všech arcidiecézních ministrantů.

Číst dál

Asistenční služby Poradny pro cizince Diecézní charity Plzeň jsou letos obzvlášť důležité

Poradna pro cizince Diecézní charity Plzeň odvádí od konce února velký kus práce při pomoci uprchlíkům přicházejícím z Ukrajiny. Poskytuje jim sociálně právní poradenství, zajišťuje tlumočení a doprovody na úřadech či v ordinacích lékařů.

Číst dál